MİNİKLERDEN BİLİM ŞENLİĞİ

Eklenme Tarihi: 31 Mayıs 2024, Cuma - 15:11   Okunma Sayısı: 428
Sinop’ta 10 anaokulu, 50 öğrenci ve 20 danışman öğretmenin katılımıyla 5 yaş grubu öğrencileri kapsayan bilim şenliği düzenlendi. Etkinlikte minik mucitler yıl boyunca üzerinde çalıştıkları bilimsel deneyleri sergiledi.

Sinop İl Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE birimi öncülüğünde anaokullarının katılımıyla bilim şenliği düzenlendi.  Sinop Ada Anaokulunda gerçekleşen bilim şenliğine 10 anaokulu, 50 öğrenci ve 20 danışman öğretmen ve veliler katıldı. Etkinliğe katılan öğrenciler, öğretmenlerinin desteğinde çeşitli bilimsel projeler hazırlayarak deneyler yaptı.  Minikler sergiyi gezenlere çalışmalarını anlattı. Öğrencileri geleceğe hazırlamak ve bilimi sevdirmek amacıyla düzenlenen etkinlikte miniklerin eserleri merak uyandırdı.

Projeleri inceleyen Sinop İl Milli Eğitim Müdürü Osman Cebeci, “Küçük mucitler bilim şöleni bizim daha önce de Milli Eğitim olarak yaptığımız bir projeydi. Bu sene 2’incisini düzenliyoruz. Özellikle anaokulunda olan tüm çocuklarımızın, öğretmenlerimizin katılımıyla gerçekten geniş bir bilgi şöleni yaptık. Biz burada bir farkındalık oluşturmak istiyoruz. Biraz daha çocuklarımızı dijital bağımlılıktan ve bir takım şeylerden kurtararak biraz daha bilim temelli, bilimin ana çıkış süreçleriyle ilgili kısa, öğretmenleri tarafından anlaşılabilir bir takım çalışmalar yaptılar. Burada tabi velilerimizin de katkısı var. Öğretmenlerimizin de katkısı var. Gerçekten bizim için de çok anlamlıydı. Ben de burada bulunan tüm sergiyi dolaştım ve inanın çok güzel projeler çıkarmışlar. Sizlerin de bildiği gibi dijital dünyadayız artık. Biraz daha çocuklarımızı dijital bağımlılıktan, bir takım şeylerden kurtararak biraz daha böyle bilim temelli, işte bilimin ana çıkış süreçleriyle ilgili böyle kısa, öğretmenlerimiz tarafından anlaşılabilir, çocuklarımızın seviyesine uygun bir takım çalışmalar yaptılar. Ben bu noktada programı organize eden milli eğitimdeki, ARGE bölümündeki arkadaşlarıma ve yine tüm okullardan müdürlerimize, idarecilerimize, öğretmenlerimize ve çok kıymetli velilerimize de çok teşekkür ediyorum. Çocukların kendileri küçük projeleri büyük.” diye konuştu.

Sinop Ada Anaokulu Müdürü Gül Çakır da konuşmasında, “Öğrencilerin erken çocukluk döneminden itibaren merak etme, sorgulama ve farklı düşünme becerilerini kazanması;  bilgiyi edinmede önemli bir role sahiptir. Bu anlayışla geleneksel hâle getirdiğimiz ve anaokulu öğrencilerinin yaratıcı düşünce ve sunum becerilerini geliştirmeyi amaçladığımız minik mucitler  bilim şenliğimiz, “bilimi seviyorum çünkü eğleniyorum.” temasıyla bu yıl  2. si  okulumuzda düzenlenmektedir. Öğretmen ve öğrencilerin gayretli çalışmaları ile ortaya çıkan bu projelerin bilim ve teknikte yeni buluşlara kapı aralamasını temenni ederiz. Şenlikte  çeşitli çalışmalarını sergileyen çocuklarımız ileride ülke yararına olacak büyük buluşların mimarı olabilirler. Her biri birer bilim adamı olarak ülkemizi çağdaş uygarlık seviyesine ulaştırabilir.” diye konuştu.

Çakır, “ Sevgili öğrenciler, biliniz ki, yeryüzünde hiçbir icat sıfırdan var olmamıştır. Her çalışmanın mutlaka öncesi bulunmaktadır. Eminim ki çalışmalarınızın her biri ileride başarılı çalışmalarınıza atılacak büyük imzaların ilk basamağıdır.   Bilimsel etkinlikler, genç beyinlerin bilimin önemini kavrayıp, birçok teorik bilginin gerçek yaşamdaki işleyişini fark etmelerini sağlar. Okulumuz öğrencilerinin eğlenerek öğrenmesini sağlayan, minik mucitler projesinin, öğrenmeye istekli, merak eden, araştırmacı, bilinçli öğrencilerin yetişmesinde basamak olacağına inanıyorum. Proje çalışmalarında emeği geçen Ada Anaokulu, Zübeyde Hanım Anaokulu, 15 Eylül Anaokulu, Atatürk İlkokulu  Anasınıfı, 15 Temmuz Şehitleri Anasınıfı, Bilim Sanat Merkezi,  Steam Meckar ‘a  tüm öğretmen arkadaşlara, katılımcı ve  velilerimize ve sevgili öğrencilerimize teşekkürlerimi sunarım.” İfadelerini kullandı.

Kaynak: Aydın YILMAZ

reklam alanı

YORUMUNUZU BIRAKABİLİRSİNİZ

Yorum Yap

Yapılan Yorumlar

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

HABER ARŞİVİ


KÖŞE YAZARLARI