"OSB BÖLGESİNDE MYO İÇİN BİZ HAZIRIZ"

Eklenme Tarihi: 6 Haziran 2024, Perşembe - 16:43   Okunma Sayısı: 422
Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şakir Taşdemir, organize sanayi bölgesine Meslek Yüksekokulu kurulması için üniversite olarak hazır olduğunu belirtti. Rektör Taşdemir projenin, öğrencilerin mesleki eğitimlerini doğrudan sanayi ile iç içe almalarını sağlayarak, iş gücü piyasasının ihtiyaçlarına daha uygun bir şekilde yetişmelerine katkı sunacağını ifade etti.

Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şakir Taşdemir, Sinop'ta görev yapan ulusal ve yerel basın mensuplarıyla ile bir araya geldi. Ahmet Muhip Dranas Uygulama Oteli’nde düzenlenen programa Rektör Taşdemir’in yanı sıra; Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Muhitdin Yılmaz ve Prof. Dr. Rıza Bayrak, Genel Sekreter Şenol Metin, 15 Eylül Gazeteciler Cemiyet Başkanı Cengiz Demirel, üniversitenin Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Adem Orakçı, yerel ve ulusal basının temsilcileri katıldı.

Rektör Prof. Dr. Şakir Taşdemir ilk olarak gelecekte açılması planlanan fakülte, meslek yüksekokulu, bölüm ve programlar hakkında bilgiler verdi. Özellikle mühendislik alanına büyük önem verdiklerini belirten Taşdemir, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi’nin yeni binasının yükselmekte olduğunu ve Mimarlık Bölümü ile Elektrik Elektronik Mühendisliğinin öğrenci alması için çalışmaların sürdüğünü vurguladı.

Rektör Taşdemir, organize sanayi bölgesine Meslek Yüksekokulu kurulması için üniversite olarak hazır olduklarını söyledi.

Taşdemir, sanayi bölgesinin içerisinde bir Meslek Yüksekokulu kurmanın hem sanayi hem de eğitim alanında büyük bir sinerji yaratacağını ifade etti. Bu projenin, öğrencilerin mesleki eğitimlerini doğrudan sanayi ile iç içe almalarını sağlayarak, iş gücü piyasasının ihtiyaçlarına daha uygun bir şekilde yetişmelerine katkı sunacağını belirtti.

Rektör Taşdemir ayrıca, bu projenin hayata geçirilmesi için gerekli adımların atılmasına öncülük edeceğini ve üniversite olarak bu konuda üzerlerine düşen her türlü görevi yerine getirmeye hazır olduklarını söyledi.

 

SAĞLIK ALANINA ÖNEMLİ KATKI

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Yaşlı Bakım Programı'na bu yıl öğrenci almaya başlayacaklarının müjdesinin paylaşan Rektör Taşdemir, “Ülkemizin en yüksek yaşlı nüfus oranına sahip şehrinde bulunan üniversitemiz, insana duyarlı bir yaklaşım sergileyerek Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Yaşlı Bakım Programı'na bu yıl öğrenci almaya başlıyor. Bu program ile yaşlı bakımı alanında nitelikli profesyoneller yetiştirilmesini hedefliyoruz” dedi.

DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Taşdemir, Diş Hekimliği Fakültesi kurulumu için çalışmaların sürdüğünü de belirtti. Bu fakültenin açılmasıyla birlikte, üniversitenin sağlık alanındaki eğitim kapasitesini ve hizmet yelpazesini genişleteceğini ifade etti.

TEMATİK YÜKSEKOKUL ÇALIŞMALARI

Taşdemir, “Erfelek Meslek Yüksekokulu’nun tematik bir yüksekokul olarak planlanması üzerine çalışmalar devam ediyor. Bu yüksekokul açıldığında belirli bir temaya odaklanarak öğrencilerin belirli alanlarda uzmanlaşmasını sağlayacak.” diye konuştu.

İLK 5 TERCİHİ YAZAN VE YERLEŞEN ÖĞRENCİLERİMİZE MÜJDEMİZ  VAR

Sinop Üniversitesi’nden bu yıl yaklaşık 3 bin öğrenciyi uğurlayacaklarını belirten Rektör Taşdemir,  4 binden fazla öğrencinin de  Sinop Üniversitesi  ailesine katılacağını ifade etti.

Sinoplulara da çağrıda bulunan Rektör Taşdemir, “Sinop Üniversitesi, öncelikle kendi evlatlarını başka şehirlerde değil,  Şehrin Üniversitesine davet ediyor. Üniversitemizi ilk 5 tercihine yazan ve yerleşen öğrencilerimize müjdemizdir. Şehrimiz bileşenlerinin desteğiyle bir burs sistematiğini kurguluyoruz.  Siz değerli basınımız aracılığıyla duyuruyoruz. Lütfen bir öğrenci de siz okutun.” dedi.

REKTÖR TAŞDEMİR, 10 AYI DEĞERLENDİRDİ

Rektör Taşdemir,  konuşmasının devamında göreve atandığı 10 aylık süreçte yapılan çalışmaları değerlendirirken, üniversitenin gelecek hedeflerini de anlattı. Bilimde, sanatta ve sporda şehri ile iç içe olan bir üniversite olmayı hedeflediklerini ifade etti. Ayrıca, bilim üreten ve ürettiğini transfer eden paylaşımcı bir üniversite olmanın önemine değindi.

BİLİMSEL ETKİNLİKLER VE PAYLAŞIMLAR

10 ay içerisinde çok sayıda Sempozyum ve çalıştaylar düzenleyerek kentin önemli gündem maddelerini kamuoyunun bilgisine sunduklarını belirten Taşdemir, ülkemizin önde gelen bilim insanlarını üniversitemizde ağırladıklarını ve bu sayede bilimsel paylaşımları artırdıklarını söyledi. Bu etkinliklerin üniversitenin bilimsel katkısını ve kamuoyuyla olan etkileşimini güçlendirdiğini ifade etti.

 

Kaynak: Aydın YILMAZ

reklam alanı

YORUMUNUZU BIRAKABİLİRSİNİZ

Yorum Yap

Yapılan Yorumlar

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

HABER ARŞİVİ


KÖŞE YAZARLARI