İSRAİL SALDIRILARINDA 8 AYDA 36 BİN 379 İNSAN ÖLDÜRÜLDÜ!..

Köşe Yazarı: HİKMET KURADA   Eklenme Tarihi: 4 Haziran 2024, Salı - 17:25   Okunma Sayısı: 456

Değerli okuyucularımız; İsrail ordusunun 7 Ekim 2023’ten bu yana 8 aydır Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 328'i çocuk, 10 bin 171'i kadın olmak üzere 36 bin 379 Filistinli öldürüldü, 82 bin 407 kişi de yaralandı. Enkaz altında hala binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor. Böylece, İsrail güçlerinin Gazze'deki insanlık dramı 8 aydır bütün dünya devletlerinin gözü önünde her geçen gün derinleşiyor.

İsrail güçlerinin en son Refah'taki çadır kentte gerçekleştirdiği ve 45 kişinin hayatını kaybettiği katliam dünya çapında bir kınama dalgasına yol açsa da, IDF (İsrail Savunma Kuvvetleri) kentteki kara savaşını genişletiyor. İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı Tzachi Hanegbi katıldığı bir programda, Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarının bu yılın sonuna kadar devam etmesini beklediğini söyledi.

İsrail'in Refah saldırısında ABD yapımı bombalar kullandığı tespit edildi

İsrail'in geçtiğimiz pazar günü Gazze Şeridi'nin Refah kentindeki yerinden edilmiş Filistinlilerin bulunduğu çadır kampa düzenlediği ve 45 kişinin öldüğü saldırıda, ABD yapımı bombalar kullandığı tespit edildi.

ABD merkezli New York Times gazetesi, saldırı sonrası kullanılan mühimmatın kalıntılarının ABD üretimi "GBU-39'a ait olduğunu" ve bu bombanın ABD'de "tasarlanıp üretildiğini" belirtti.
Gazete, bombanın cinsinin "GBU-39'u hedefe yönlendiren kanatçıkları kontrol eden kuyruk çalıştırma sistemi" ve "benzersiz cıvata deseni" gibi unsurlar sayesinde tespit edildiğini söyledi.

Bombanın kalıntılarında "81873" ile başlayan bir dizi numaraya ulaşıldığını aktaran gazete, bu numaraların ABD hükümeti tarafından GBU-39 da dahil olmak üzere bombalar için parça tedarik eden Colorado merkezli bir firmaya verilen "benzersiz tanımlayıcı kod" olduğunu belirtti.

Çeşitli basın ve yayın organlarındaki haber ve görüntülerden İsrail’in yaptığı bu katliamları izlerken, insan olarak üzülmemek elde değil. Bu nedenle, ülkemizde ve dünyanın çeşitli ülkelerinde katliamı kınayan birçok protesto gösterileri yapılıyor.

Buna bağlı olarak, Sinop Valiliği’nde Hukuk İşleri Müdürü ve aynı zamanda halk şairi olan Cemil Uygun adlı değerli üstadımız, bu konudaki duygularını bir şiirle dile getirmiş. Şimdi, hadi geliniz o güzel şiiri hep birlikte okuyalım:

 

BAHTI KARA FİLİSTİN

Gülmedi hiç yüzün nedir bu talih

Başında bulutlar kara Filistin

Selahaddin gibi beklenir Fatih

İslam’ın bağrında yara Filistin

 

Medeni dünyanın nesi medeni

Daha çok sömürü işgal nedeni

Irkçılık yolunun önde gideni

Duyulmaz sendeki nara Filistin

 

Kendine saklamış insan hakkını

Batı Filistin’e yapar akını

Tersine çevirmek gerek çarkını

Hangi ilaç sana çare Filistin

 

Bombalar yağıyor yağmur yerine

İflah olmaz yara inmiş derine

Sevinsin Avrupa bu eserine

Yürekler seninle pare Filistin

 

Kurtuluşun yolu elbet birlikte

Dağılmak yerine çare dirlikte 

Söylenecek kelam olmak erlikte

Direniş geçecek kâra Filistin

30/05/2024

Cemil UYGUN

Büyük kurtarıcımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Vatan toprağının savunması söz konusu olmadığı sürece savaş bir cinayettir” diyerek, bütün dünya devletlerine “Yurtta Barış, Dünyada Barış” diye seslenmiş. Ama gelin görün ki, bazı dünya devletleri İsrail’e ve diğer terör örgütlerine araç-gereç, silah-mühimmat gibi birçok lojistik destek verirken barış biraz zor gibi görünüyor.

Yüce Atatürk’ün ışığıyla aydınlanan ve Cumhuriyet’in yolunda ilerleyen bir Türkiye’de yaşayacağımız daha nice sağlıklı, huzurlu, mutlu ve başarılı günler dileğiyle…

Hoşça kalınız…

Dostça kalınız…

 

Yorum Yap

Yapılan Yorumlar

MEKANIN CENNET OLSUN CAN BAKİ!..
ATATÜRK VE TARİHİ BİR BELGE
SIĞINMACILARA KARŞI GAZİANTEP’TEKİ 41 STK’DAN BİLDİRİ!
NEZAKET, SAYGI VE GÖRGÜ KURALLARI ÜZERİNE!..
İSRAİL SALDIRILARINDA 8 AYDA 36 BİN 379 İNSAN ÖLDÜRÜLDÜ!..
2011 YILINDA KAPATILAN REFİK SAYDAM HIFZISSIHHA ENSTİTÜSÜ
ATATÜRK’ÜN ANNESİ ZÜBEYDE HANIM VE TARİHİ BİR BELGE
MERSİN MUTASARRIFI (VALİSİ) NAZIM PAŞA KİM Mİ?..
BİR KÖY ÖĞRETMENİNDEN FIKRA GİBİ ANILAR
RÖPORTAJ
AFAD: ÖNLEM ALMAZSAK KÖTÜ SENARYOLAR BİZİ BEKLİYOR!
BAYRAK NAMUSTUR, ŞEREFTİR, ONURDUR!..
reklam

HABER ARŞİVİ


KÖŞE YAZARLARI